Skip to main content

 

Z końcem roku Centrum Rozwoju Gminy Kościan zakończy oficjalną, projektową współpracę z pięcioma Młodzieżowymi Radami z terenu Wielkopolski. Mamy jednak nadzieję, że zawiązana współpraca oraz nici przyjaźni nie pozwolą tego partnerstwa zakończyć. Z całą pewnością będziemy wspominać ten czas jako twórczy i innowacyjny.

 

            Wspomnień czas:

Do współpracy zaprosiliśmy: Młodzieżową Radę Miasta Gostynia, Młodzieżową Radę Miasta Leszna, Młodzieżową Radę Gminy Kościan, Młodzieżową Radę Gminy Święciechowa oraz Młodzieżową Radę Miasta Poznań. Organy doradcze w sprawach młodzieżowych w poszczególnych miastach oraz gminach stanowiły dla trenerów inspirację ale także możliwość obserwacji jak na przestrzeni dwóch lat młodzież dojrzewała. Zmieniali się w trakcie radni, ponieważ okazywało się, że samorząd jest zobowiązany do ponownych wyborów. Jednak wszyscy „gładko” wchodzili w swoje role. Jesteśmy przekonani, że wynika to między innymi z młodego wieku a także pewnej elastyczności.

Elastyczność była także dostrzegana na etapie pisania projektów, które w ramach współpracy miały powstać. To co jednym (dorosłym) się nie śniło, dla drugich (młodzieży) to bułka z masłem. Wasze pomysły i przygotowanie do przeróżnych tematów przeszło nasze najśmielsze oczekiwanie. Okazało się bowiem, że pandemia Wam nie straszna. Można biegać, kilometry zmieniać na nasadzenia (Święciechowa), na karmę dla zwierząt (Gostyń). Jak tylko się chce, można dostrzec życzliwość na każdym kroku i namawiać do prostych kroków (Leszno). Wprowadzać nowoczesne rozwiązania w postaci aplikacji, łączącej młodzież z korepetytorami (Poznań). A także budować karmniki i budki lęgowe (Kościan). Ile osób, tyle pomysłów.

Ani na chwilę także nie zapomnieliście o obowiązkach i podnoszeniu swych umiejętności, które mamy nadzieję, będą Wam towarzyszyć przez całe życie: ABC pisania projektu, mobilizowanie ludzi do działania czy też debatowanie metodą Oxfordzką. Nawiązane porozumienia  partnerskie dadzą Wam przyspieszenie, którego nie zatrzymujcie ani na chwilę. Jednocześnie zachęcamy by dobre wiadomości o młodzieży niosły się w świat. By postrzeganie dorosłych się zmieniło, bowiem nie tak dawno także oni byli „głodni świata”, pragnący zmieniać swą rzeczywistość dookoła.

A świat leży u Waszych stóp. Mamy nadzieję, że projekt: Siła w Młodzieżowych Radach to siła młodzieży w społeczeństwie!  dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, będzie stanowił „trampolinę” do kolejnych działań. Trzymamy za słowo, że współpracę będziemy kontynuować.