Skip to main content

I Gala Wolontariatu 2023 zakończona!

W ubiegły piątek, 8 grudnia br., mieliśmy przyjemność zorganizować, po raz pierwszy w historii naszego Stowarzyszenia, I Galę Wolontariatu w Gminie Kościan, która była celebracją Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w naszej Gminie. Wydarzenie to było możliwe dzięki realizacji projektu pn.: Korpus Wolontariatu w Gminie Kościan, który został sfinansowany w ramach Korpusu Solidarności przez Narodowy Instytut Wolności.

Gala odbyła się w uroczym i klimatycznym Pałacu w Nielęgowie, który funkcjonuje jako Willa Berlińska – restauracja i hotel. Jest to miejsce niezwykłe i istotne dla nas, nie tylko ze względu na walory kulinarne czy historyczne, ale także z punktu widzenia zaangażowania się wolontariuszy w konserwację, utrzymanie i przywrócenie dawnego blasku w Pałacu. Istotne, ponieważ zaangażowanie się w wolontariat systematyczny i długotrwały było elementem przewodnim naszej Gali.

Nasze Stowarzyszenie działa formalnie już blisko 15 lat na rzecz rozwoju mieszkańców Gminy Kościan, jednak nasze działania wykraczają długo poza dzień założenia Stowarzyszenia. Na początku działaliśmy jako grupy nieformalne wolontariuszy w naszych wioskach. W ramach naszych działań organizowaliśmy różnego rodzaju wydarzenia dla mieszkańców, dla rodzin z naszych wiosek. Wydarzenia te miały charakter festynów, zajęć sportowych, artystycznych, kulturalnych, i wielu innych. Działaliśmy tak przez lata, aż w końcu skala i jakość działań rozrosły się do niebagatelnych rozmiarów. To i pozytywne odzew ze strony mieszkańców, wolontariuszy i działaczy naszej Gminy skłonił nas do wykonania kolejnego kroku w naszej działalności społecznej. 14 maja 2009 roku postanowiliśmy zarejestrować nasze Stowarzyszenie, które dostarczyło nam jeszcze więcej możliwości do realizacji naszych działań. Istotnym elementem naszego funkcjonowania była od zawsze systematyczna praca wolontariacka, wykonywana przez członków i wolontariuszy naszego Stowarzyszenia. Dlatego, kiedy pojawiła się możliwość realizacji projektu, który będzie rozwijał wolontariat systematyczny na terenie naszej Gminy, od razu zdecydowaliśmy się na jego realizację!

Jak podkreśla Prezeska naszego Stowarzyszenia Jolanta Nowicka – Bez zaangażowania wolontariuszy systematycznych w pomoc i realizację działań naszego Stowarzyszenia, nie moglibyśmy tak aktywnie odpowiadać na potrzeby i problemy naszych mieszkańców. Jest to niezwykłe i magiczne, kiedy widzimy tak duże zaangażowanie naszych wolontariuszy, w szczególności, że mówimy tutaj o zaangażowaniu całych rodzin, dzieci, rodziców, dziadków. Ich optymizm, entuzjazm i pokonywanie wszelkich barier i trudności, sprawia, że chcemy działać jeszcze więcej!

Zorganizowanie I Gali Wolontariatu miało na celu celebrację wolontariuszy systematycznych, którzy aktywnie działają na terenie naszej Gminy. Jest to pierwsze tego rodzaju wydarzenie i mamy nadzieję, że będzie ono kontynuowane w kolejnych latach. Dla wolontariuszy i uczestników Gali przygotowaliśmy drobne upominki, poczęstunek przygotowany przez Willę Berlińską,   występ Katarzyny Zawady, która zaśpiewała dla nas piosenki świąteczne i francuskie.

Motywem przewodnim spotkania było rozwijanie wolontariatu systematycznego na terenie Gminy Kościan. Zgodnie z Planem Rozwoju Wolontariatu naszego Stowarzyszenia, którego wizja brzmi: „Stworzenie przestrzeni do wspierania i rozwoju wolontariatu systematycznego na terenie Gminy Kościan i powiatu kościańskiego, w której wolontariusze działają zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i w odpowiedzi na potrzeby społeczne lokalnych społeczności”, zaprosiliśmy do udziału naszych wolontariuszy, przedstawicieli samorządu, lokalnych instytucji publicznych i organizacji pozarządowych oraz mieszkańców naszej Gminy, aby rozpocząć dialog, w trakcie którego moglibyśmy wypracować stabilne warunki rozwoju dla obecnych i nowych wolontariuszy, które będą częścią Planu Rozwoju Wolontariatu naszego Stowarzyszenia.

I Gala Wolontariatu nie mogła być bardziej udana. Grudniowa, świąteczna atmosfera we wspaniałym miejscu i z niezwykłym wieczorem, otoczonym wolontariuszami i działaczami społecznymi, którzy mieli okazję do poznania się, wymiany doświadczeń i dobrej zabawy.

Wolontariusze – dziękujemy! Jesteście najlepsi!

 

 

Warsztaty rękodzielnicze – fotorelacja