Skip to main content

Jeszcze nigdy rzeczywistość tak szybko nie ulegała zmianie. Nie tak dawno wszystkie działania w ramach projektu pn. „Siła w Młodzieżowych Radach to siła młodzieży w społeczeństwie” były ułożone w harmonogram, w zadania. Ład został zaburzony przez COVID-19, który stanowił wyzwanie przede wszystkim dla zespołu projektowego.

Współpracując z wybranymi Młodzieżowymi Radami ze Święciechowy, z Gostynia, z Kościana, z Leszna i z Czempinia musieliśmy na nowo ułożyć porządek prac. Wynikało to między innymi z innego etapu przebiegu realizacji projektu. Do tego dochodzą takie elementy jak: relacje między poszczególnymi radnymi, stopień integracji w grupie. To wszystko wpłynęło na dalszy przebieg prac, które musieliśmy na nowo ułożyć.
W Święciechowie młodzieżowi radni współpracują ze sobą w ramach dwuletniej kadencji. Znają się, są równolatkami, zrealizowali niejedną inicjatywę, wiedzą co chcą osiągnąć ale także już dziś myślą o wyborach na kolejną kadencję, zaplanowaną we wrześniu. Nie było żadnego problemu by zorganizować działania w formie on-line. Szkolenia, rozmowy na temat inicjatyw w ramach projektu sprawnie przebiegły i jako realizatorzy mamy poczucie, że wszystko idzie zgodnie z planem.
Młodzieżowa Rada Miasta Gostynia usankcjonowała się w grudniu, w związku z czym szybko przeszliśmy do działania w zakresie planowania strategicznego. W związku z nowymi radnymi, a także krótkim stażem współpracy trzeba było włożyć więcej wysiłku by „skrzyknąć” w jednym terminie grono aż 23 radnych. Młodsi radni nie mają tyle odwagi i śmiałości w dyskusjach. Po szkoleniu „Mobilizowanie ludzi do działania” wiemy na jakie obszary powinniśmy postawić, by rozwój Młodzieżowej Rady trwał. Integracja- to hasło przewodnie, o którym będziemy pamiętać do zakończenia projektu.
Młodzieżowa Rada Gminy w Kościanie to w stosunku do pozostałych Młodzieżowych Rad bardzo świeża, młoda stażem instytucja, która została wybrana i nadal formuje się. To wiele rozmów indywidualnych z pojedynczymi członkami ale także praca by grupa ludzi stała się zespołem realizującym wspólne inicjatywy. Przed nami teraz proces przygotowywania mikroprojektu. Jak przygotować inicjatywę z zachowaniem bezpieczeństwa? Jakie inicjatywy podjąć by istniejący problem choć w niewielkim stopniu zniwelować? To wyzwanie na zbliżające się tygodnie. Ale wierzymy w kreatywność młodzieży.
Nie lada wyzwanie pojawiło się w Lesznie, bowiem po zakończeniu ferii zimowych miały odbyć się wybory do kolejnej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Leszno. Niestety rozpraszająca się w niewyobrażalnym tempie pandemia zatrzymała prace. W tej chwili działa wyłącznie zarząd Młodzieżowej Rady Miasta Leszna, który wypełnia niezbędne obowiązki w czasach kryzysu pandemicznego. Jako zespół projektowy podjęliśmy rozmowy z młodymi radnymi. W gronie tym znajdują się zarówno radni kończący kadencję, jak i potencjalni kandydaci do MRM Leszna. Czas projektu jest doskonałą formą integracji i poznania się w zupełnie nowej rzeczywistości. Jest także szansą na „uchwycenie” wspólnej wizji przyszłej kadencji i działalności w MRM Leszna. Za dosłownie „sekundę” pociąg zwany pendolino rusza.
Ostatnia-Młodzieżowa Rada w Czempiniu okazała się tak słaba w swych strukturach i organizacji, iż musieliśmy poszukać innego Partnera w projekcie. I to nie lada wyzwanie, bowiem okazuje się, że jeżeli motorem napędowym w działaniach są dorośli, młodzieżowe rady nie działają według swoich potrzeb, a według motywacji dorosłych. Tym samym zaprosiliśmy do współpracy Młodzieżową Radę Miasta Poznania. Młodzi ludzie z entuzjazmem włączyli się w proces projektowy mimo iż będą dokonywać wyborów uzupełniających. Wynika to z zakończenia szkół przez młodocianych radnych. Jesteśmy ciekawi jak oni sobie radzą z takimi wyzwaniami? To na pewno będzie „Dobra praktyka”, którą chcemy poznać….
Zmiany, zmiany, zmiany, jednak w naszych oczach bardzo pozytywne. Czegoś się nauczyliśmy- pracy on-line, doświadczyliśmy- delikatnego strachu o powodzenie osiągnięcia wskaźników projektowych, dostosowaliśmy- do panujących warunków.
Obostrzenia stopniowo są ściągane a my jako zespół czujemy się mocniejsi i już nie możemy się doczekać spotkania w „realu” z Wami.