Skip to main content
Aktualności

SKARB zaklęty w myśleniu. Myślenie projektowe kluczem do rozwiązania problemów lokalnych.

„SKARB zaklęty w myśleniu. Myślenie projektowe kluczem do rozwiązania problemów lokalnych.”

Kolejnym etapem pracy Młodzieżowej Rady ze społecznością lokalną jest odpowiedź na jej potrzeby. Potrzeby wskazane w diagnozie lokalnej. Młodzież mając dostarczony materiał dotyczący pragnień i marzeń ma możliwość rozpisania działań tak, by swoich wyborców zadowolić. By w poszczególne etapy młodzież zaangażować. Najlepszym sposobem dotychczas nam sprawdzonym a jednocześnie dostępnym dla każdego jest napisanie projektu i pozyskanie środków. Toteż w ramach projektu „Siła w Młodzieżowych Radach to siła młodzieży w społeczeństwie” uczyliśmy się myślenia projektowego by jak najwięcej środków pozyskać z zewnętrznych źródeł.

„ABC pisania projektów” tak zatytułowaliśmy szkolenie, podczas którego młodzież przyglądała się problemom młodzieżowym a jednocześnie starali się znaleźć rozwiązanie. Uczestnicy krok po kroku przeszli przez metodologię myślenia projektowego i systematyzowania tego w koncepcje projektowe. To co jest takie oczywiste, np. potrzeba stworzenia eventu dedykowanego młodzieży, już takie oczywiste nie jest, kiedy trzeba przyjrzeć się:
•    z czego wynika potrzeba (z jakim problemem się mierzymy?)
•    możliwościom rozwiązań danego problemu;
•    rezultatom i efektom projektu;
•    możliwościom zaangażowania młodzież do działania, by nauczyli się brać sprawy w swoje ręce;
•    prawdopodobnemu harmonogramowi działania, by wszystko było spójne, czytelne i adekwatne;
•    budżetowi (rozpisanie działań finansowych i wolontarystycznych);
•    potencjałowi jaki tkwi w ludziach, w sprzęcie, lokalach itp.

Młodzież pracowała metodą warsztatową, pozwalającą na wymianę myśli, dyskusję, spieranie się na argumenty a także wypracowywaniu jednej wspólnej wizji przedsięwzięcia. To nie było łatwe, ponieważ radni są w różnym wieku a także z różnymi doświadczeniami.
Młodzież z entuzjazmem podeszła do zadań, jednak z czasem ten entuzjazm słabł, ponieważ nie mieli świadomości, że to tyle pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że w projekcie zostały zaplanowane  pieniądze na inicjatywy młodzieżowe, uczestnicy warsztatów ucieszyli się, że większość pracy mają wykonanej pod czujnym okiem trenerki. Teraz czeka ich praca w mniejszych grupach aby dopracować szczegóły przedsięwzięcia. Ale to będzie wymagało znacznie mniej pracy.
Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za powodzenie realizacji zadań.