Skip to main content

Wspaniała i tajemnicza sceneria oraz tłumy widzów towarzyszyły Plenerowemu Spotkaniu Integracyjnemu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, które odbyło się w sobotę  10 września w ruinach kościoła Św. Marcina w Gryżynie.

Spotkanie rozpoczęło się barwnym orszakiem dziecięcych grup rekonstrukcyjnych przebranych w stroje z epoki średniowiecza oraz przedstawieniem „Chrzest Polski” w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej ze Starych Oborzyska. Prezentację dotyczącą początków chrześcijaństwa w Polsce i na naszych ziemiach przedstawił dr Emilian Prałat, twórca serii ksiązek „Miejsca  i sztuka”.

Następnie Gimnazjaliści ze Starych Oborzysk pod kierunkiem Arkadiusza Wesołka zaprezentowali widowisko plenerowe „Człowiek patrzący sercem”.Posadzono dąb, pod którym zakopano tubę z przesłaniem dla potomnych. Utworzono pamiątkowe „Drzewo Chrztu” z odcisków palców uczestników spotkania.

Podczas spotkania odbyły się warsztaty artystyczne i edukacyjne z ozdabiania przedmiotów techniką decoupage, wykonywania ozdób z koralików, lepienia z gliny, gdzie każdy mógł odcisnąć na ulepionym przez siebie przedmiocie okolicznościowy herb z tego spotkania. Przygotowano i przeprowadzono gry edukacyjne dotyczące tematycznie chrztu Polski. Dla smakoszy serwowano potrawy regionalne i wyroby na bazie miodu. Całość zakończono pokazem ognia. Spotkanie przygotowało nasze Stowarzyszenie  we współpracy z Gminą Kościan, Kołem Gospodyń Wiejskich Kokorzynianki, nauczycielami szkół w Starych Oborzyskach i Starym Luboszu, Stadniną Koni w Racocie, jednostkami OSP w Racocie, Gryżynie i Spytkówkach.

https://www.youtube.com/watch?v=ZXs-2TLV68I&feature=share