W minioną sobotę, tj. 9 września, w gryżyńskich ruinach kościoła św. Marcina, z inicjatywy Wójta Gminy Kościan i Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan odbyło się plenerowe spotkanie poświęcone 220. Rocznicy Powstania Mazurka Dąbrowskiego. Wszystkich zebranych gości w imieniu Wójta Gminy Kościan Andrzeja Przybyły i Stowarzyszenia powitał prowadzący Pan Arkadiusz Wesołek. W krótkim przemówieniu przedstawił doniosłość spotkania, podkreślając, że Mazurek Dąbrowskiego jest kwintesencją patriotyzmu Polaków. Następnie prowadzący zaprosił wszystkich zgromadzonych do skorzystania z przygotowanych atrakcji takich jak: degustacja miodu z pasieki pana Landzwojczaka ze Starych Oborzysk oraz lokalnych potraw przygotowanych przez Spółdzielnię Socjalną „Bon Appetit”. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach rękodzielniczych i konkursach. Kolejnym punktem programu była parada grupy rekonstrukcyjnej uczniów z Zespołu Szkół w Starych Oborzyskach połączona z widowiskiem plenerowym przygotowanym przez Pana Arkadiusza Wesołka.
Podczas imprezy uczestnicy otrzymali okolicznościowe magnesy przygotowane specjalnie na tę uroczystość.
Wielką ucztą duchową dla wszystkich przybyłych był długo wyczekiwany koncert Capelli Zamku Rydzyńskiego pod kierownictwem pana Mieczysława Leśniczaka. Solista Sławomir Olgierd Kramm wykonaniem pieśni patriotycznych porywał słuchaczy do wspólnego śpiewu. Całość występu przeplatana została historyczną prelekcją doktora Emiliana Prałata pt.: „PIEŚŃ CO SERCA KRZEPI”, która była zwieńczeniem obchodów 220. Rocznicy Powstania Mazurka Dąbrowskiego.
Podziękowania za liczny udział gościom, uczniom oraz nauczycielom i za wspaniałą oprawę historyczno-artystyczną złożyła prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan p. Jolanta Nowicka.